Ampul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ampul, elektrik enerjisini etrafa yayan ve yaşam alanlarını net bir şekilde görmemizi ve algılamamızı sağlayan, ışık veren sistemin bir parçasıdır. Ampuller elektrik akımıyla akkor halinde ışık yayan ve içinde argon gazı bulunan, değişik özelliklerde ve şekillerde bulunan cam şişelerdir.

Ampul Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
77

Ampullerin içinde tungsten metalinden yapılmış destek çubukları vardır. Bu ürünlerin yaşam alanlarında özellikle akşamları rahat hareket etmemizi sağlayan, alana ışık saçan ve hayati önem taşıyan ürünlerdir. Elektriğin icadıyla birlikte üretilen ampuller günümüzde yüksek teknolojiyle birlikte gelişerek kullanım alanları da çoğalmıştır.

 

ampuller

Ampuller iç ve dış mekanlarda kullanılmaktadır. Ev dekorasyonu, fotoğrafçılık, moda, sanat gibi alanlarda da ampullerden çok yararlanılmaktadır. Dış mekân aydınlatmalarında kullanılan ampuller ise ışık sistemleri gece ve gündüz etrafı aydınlatacak şekilde şehircilik hayatına algısal bakış açısı kazandıran yapıtlardır. 

Günümüzde Kullanılan Ampul Çeşitleri

  • Ampul Çeşitleri
  • Tasarruflu ampuller
  • Filament ampuller
  • LED ampuller
  • Halojen ampuller
  • Duylar
  • Akkor ampuller
  • Gazlı deşarjlı ampuller
  • Floresan ampuller

Ampul seçerken dikkat edilmesi gerekenler… Ampuller günümüzde farklı alanlarda kullanılmaktadır. Enerji tasarrufu sağlayan ampulleri kullanarak yüksek elektrik faturalarından kurtulabilirsiniz. Cam tüplerin içinde yer alan floresanlar fazla ısınmadan ekonomik ampul türlerine eşlik eder. Filament ve duylar özellikle iç ve dış mekanlarda dekorasyonda sıklıkla tercih edilmektedir. Ampuller kullanım alanı geniş olan ürünlerdir. Yaşam alanlarıyla uyum sağlayan akkor ampuller günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Halojen yapısıyla bağlantılı olarak ışık şiddetleriyle sabit kalıp, taşıt, projektör, mağaza gibi alanlarda çok sık kullanılmaktadır.

Ampulden Daha Fazla Işık Yayan Aydınlatma Aracı Nedir?

Ampul üretiminden sonra günümüz teknolojisinde halojen lambalar icat edilerek, ampul içerisindeki tungsten metalinin yüksek akımı gücü ile en fazla ışık yayan aydınlatma ürünüdür.

Ampulden Daha Tasarruflu Olan Aydınlatma Ürünü Nedir?

Günümüzde enerji verimliliği yüksek olup, ampul çeşitleri çok satan armatürler içerisindedir. LED lambader ve LED aydınlatma sistemleri, enerji tasarruflu ampul çeşitleri gibi ışık sistemleri ampul kullanımından daha tasarruflu olup, elektrik faturalarını minimuma indirgemektedir.

Ampul seçerken dikkat edilmesi gerekenler… Ampuller yaşam alanlarında daha güzel ve kaliteli zaman geçirmek ve hareket etmek için önemlidir. Bu yüzden doğru ampul seçimi yapmak gerekmektedir. Alanın geniş ve ferah gösteren, gözü yormayan ampullerin seçimi sağlık açısından önemlidir. Aşırı düşük wattlı ampuller kişiyi huzursuz eder ve alanı sönük, monoton gösterir. Bu yüzden alanın büyüklüğüne göre ampul seçimi yapılması gerekmektedir. Aydınlatma güç seviyesinin yanı sıra bulunduğu alana dekoratif etki yaratması de görsel açıdan önemli bir detaydır. Avizeler, abajurlar, sarkıtlar ve lambaderler günümüzde en çok kullanılan aydınlatma ürünleridir. Her ampul her aydınlatma ürününe uygun değildir.

 

ampul çeşitleri nelerdir

 

Bu nedenle kullanacağınız aydınlatma ürününe göre ampul seçimi yapmalısınız. Bunun yan ısıra stil olarak da odalarınıza ve salonunuza uygun aydınlatma modellerini seçmelisiniz. Klasik tarz dekorasyonda daha çok gold rose metalik detaylı modeller edilirken, modern tasarımlı evlerde daha çok siyah ve beyaz, geometrik şekilli minimal aydınlatma ürünleri tercih edilmektedir.

Bu ürünlerin ampullerle uyumlu bir şekilde duruş sergilemesi ve çalışması için ampul seçiminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yaşam alanınızın metrekaresine göre ampul almalısınız. 32 metrekare bir alan için 100 lümen ampuller ideal olacaktır. 1600 lümen gücü olan alanlara ise 23 W LED ampuller kullanılabilir. Günümüzde en çok kullanılan ampuller LED ampullerdir. Özellikle 3 ve 60 watt LED ampuller enerji tasarrufu sağlayan ürünlerdir. Renkli, ince, sarı, beyaz gibi türleri cardır.

Çalışma odaları için beyaz ışığa sahip ampuller tercih edilmektedir bunun nedeni zihni dinç tutması ve uykuyu önlemesidir. Yatak odalarında ise uyku getirmesi ve zihni dinlendirmesi için sarı ışık yayan ampuller tercih edilmektedir. Ampul seçimi yaparken mutlaka watt ve lümen değerlerine bakarak almalısınız. Işığın düşük ve yüksek olduğu bu değerlerle belirlenmektedir.

Kullanılan alanların daha geniş ve ferah görünmesi, sıkıcı ve sönük görünmemesi için ortamın doğru bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Evde rahat ve güzel vakit geçirmenin en önemli yolu hiç kuşkusuz aydınlatma sistemleridir. Doğru aydınlatmanın en önemlisi dekorasyon tarzınıza uygun ürünlerine uygun ampulleri seçmeniz olacaktır. Sarkıtlar, avizeler, abajurlar ve lambaderler en çok kullanılan aydınlatma ürünleridir.

 

ampul çeşidi ve modelleri

 

Bu ürünler evinizde kullanacağınız bütün alanlarla uyum sağlayabilen aydınlatma parçalarıdır. Yaşam alanlarınızı uygun aydınlatmayı yapabilmeniz için dekorasyon stil detaylarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Klasik tarz dekorasyonda daha çok gold rose rengindeki aydınlatma ürünleri tercih edilmektedir. Modern dekorasyonda ise siyah, beyaz ve geometrik şekillere sahip minimal ürünler kullanılmaktadır.

Tavan aydınlatmalarında ise daha çok spot, aplik ve lambader kullanılmaktadır. Sağlıklı aydınlatma için doğru ampul seçimi yapmalısınız. Yaşam alanlarınızın her noktasının ve detayının görünebilir olması önemlidir. Böylece rahat hareket edebilir ve işlerinizi yapabilirsiniz. Metrekareye göre aydınlatma ürünü almalısınız. Bunu yaparken lümen sayısını göz önünde bulundurmalısınız. 32 metrekare bir salon için 100 lümen uygundur, 1600 lümen gücü olan yere 18-23 W LED ampulleri kullanabilirsiniz. Çalışma hayatı ve sosyal hayat dışında zamanın büyük bir bölümü evlerde geçmektedir. Bu yüzden evlerin iyi ve doğru bir şekilde dizayn edilmesi ve aydınlatılması gerekmektedir.

Aydınlatma denine akla ampuller gelir. Ampuller iç ve dış mekanlarda kullanılan aydınlatma sistemlerinin başrol elemanlarıdır. Birçok ampul modeli ve çeşidi bulunmaktadır. Bu ürünler estetik olduğu gibi aynı zamanda fonksiyonel ve dekoratif özellikli ürünlerdir. Yükselen teknolojiyle birlikte hızla gelişmiştir. Ampuller profil görüntülerinden, ışık rengine ve yayma özelliğine, teknik ve ölçülerine kadar birçok modeli bulunmaktadır. Geçmişte çok sık kullanılan sarı ışık klasik ampuller için tarih oldu diyebiliriz. Günümüzde en çok kullanılan ampuller arasında LED ampuller bulunmaktadır. Doğru aydınlatma armatürleri dış mekan bahçe alanları ve kış bahçesi aydınlatma alanları içinde oldukça önemlidir. Kış bahçesi aydınlatma sistemlerinde doğru aydınlatma armatür seçimleriniz alanı daha estetik ve düzenli göstererek bütüncül bahçe dekorasyonu havası kazanmanızı sağlayacaktır

3 wattlık ve 60 watt olan olan LED ampuller enerji tasarrufu sağlayan ürünlerdir.  Renkli olan LED ampuller, ince duy ampuller ve beyaz LED ampuller gibi çeşitleri vardır. Sarı ışık yayan LED ampuller uyku kalitesini yükselten ampullerdir bu nedenle yatak odalarında kullanılması uygundur. Beyaz ışık yayan LED ampuller ise tam tersine uykuyu kaçıran ve zihni dinç tutan ampullerdir. Bu nedenle çalışma odalarında ve salonlarda kullanılması uygun olacaktır.

Doğru aydınlatma ampulleri nasıl seçilir? Günümüzde en çok kullanılan LED flament ampuller odalarınıza şıklık ve estetik bir görüntü kazandıracaktır. Bu ampullerin bir özelliği de dekoratif olmalarıdır. Bunun yanı sıra enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Ev dekorasyonu için çok ideal ürünlerdir. LED teknolojisiyle üretilmektedir ve uzun yıllar kullanılabilir. Akkor türdeki ampuller 1600 lümen ışık üretmek için 100 w enerji harcamaktadır. LED ampuller ise 18-23w enerji tüketirler.

 

ampul

 

Ampul değiştirmek istemiyorsanız ve sürekli olarak ampul kullanmak istiyorsanız 4W gücünde LED filament kullanabilirsiniz. Akkor ampulün ömrü 1 yıllıktır ancak LED ampullerin ömrü yaklaşık olarak 10 yıl sürmektedir. 75 W ampuller her ev için idealdir. Ampul seçerken dikkat etmeniz gereken husus renk sıcaklığıdır. Sarı veya beyaz arasında seçim yapmalısınız. Bunun için Kelvin sıcaklığına bakmalısınız. Kelvin değeri düşen ampullerde sarı ışık azalır ve beyaza dönüşür. 2700K sarı ışığın baskın olduğu ampullerdir. 4100 olan ampullerde ise beyaz renk baskındır. Ampullerin kalitesini üzerindeki A++ veya A+ gibi yüksek enerji sınıfına dahil olup az enerji yakan ampuller demektir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.