Anten Kabloları Ne İşe Yarar?

Anten Kabloları Ne İşe Yarar? Anten kabloları radyo frekans sinyallerini enine olarak elektromanyetik dalgalar halinde iletmek için kullanılan bir sinyal iletim kablosudur. Uydu anten kabloları ister ofiste isterse evde kullanılsın net ve güzel görüntü elde etmeyi sağlamaktadır.

Anten Kabloları Ne İşe Yarar?
53

Kaliteli uydu antenleri kullanarak daha rahat sinyal iletimini optimize edebilir ve kaybı en aza indirebilirsiniz. En iyi uydu anteni kablosu RG6 ve U6 olan kablolardır. Her kalın kabloya sahip uydu kabloları iyi anlamına gelmez. Kaliteli ve de içinde yer alan sarı kablonun bakır olması gerekmektedir. Koaksiyel kablolar ise daha çok bina içinde CATV ve de CTV sistemlerinde dağıtım kablosu olarak tercih edilirler. Düşük zayıflama istenen durumlarda ise SATV uydu anten sistemlerinde bağlantı kablosu olarak kullanılmaktadır.

Anten kabloları antenler veya çanaklar sayesinde gelen sinyalleri receiver cihazlarında iletmek için kullanılan uydu kablolarıdır. Bu kabloların girişleri diğer kablolara göre farklıdır. Kabloların içinde genel olarak bakır aksamlar bulunmaktadır. Böylece daha yüksek çözünürlüklü görüntü aktarımı sağlanmaktadır.

 

Anten Kabloları Ne İşe Yarar? Televizyon için kullanılan antenler ise elektromanyetik dalgaları toplar ve bu dalgaları iletim hatları içinde yayılmasını sağlar. Bu sinyalleri boşluğa dalga olarak yayan antenlerdir. Bir antenin kaliteli olup olmadığını anlamanız için TSEK olup olmadığına bakmalısınız. TSEK kalite belgesine sahip olan anten kabloları en iyi kablolardır. Kablo antenden çatı altına girene kadar, ince ve helezonik plastik boruyla koruma altına alınmıştır. Kabloyu çektiğiniz esnada sert ve keskin dönüşler yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Anten kabloları yukarıya elektrik ileterek uydu alıcısına sinyal taşırlar. Kablonun içinde bakır iletken vardır ve yalıtılmıştır. Örgü şeklinde olan bakır tel alüminyum folyoyla sarılmıştır. Böylece Faraday etkisiyle içindeki sinyal kaybını düşürür. Anten kabloları uydu yayınlarının sorunsuz, kaliteli ve net bir şekilde izlenebilmesini çanak, uydu alıcısı, LNB ürünleri arasında elektronik iletimin yapılmasına yardımcı olan korumalı bir çeşit kablodur. Uydu kablosu, koaksiyel kablo ve Inb kablosu olarak da bilinmektedir. Anten kablolarının kalitesi üretildiği malzemelere göre farklılık gösterebilir. Yayınların daha iyi ve yüksek çözünürlüklü izlenebilmesi için kaliteli anten kablosunun kullanılması gerekmektedir.

Anten Kabloları Ne İşe Yarar? Anten kablolarının elektrik iletimini en iyi yapması için bakır iletken ve de bakır kaplamalı folyo kullanılan anten kablolarının tercih edilmesi önemlidir. Bu kablolar hem iç hem de dış mekânda kullanılabilmektedir. Güneş ışınlarına, suya ve neme dayanıklı olmayan kablo seçerseniz anteniniz zamanla elektrik iletimini azaltır ve yayın kalitenizde düşme oluşur. Bu yüzden uydu anten kablosu alırken uzun yıllar kullanabileceğiniz, dayanıklı ürünler olmalıdır.

 

 

Dış mekanlar kullanılan bu kabloların dış kaplamasının neme, suya ve güneş ışınlarına karşı dirençli olması önemlidir. Antenlerin sinyal zayıflama değerinin düşük olması gerekmektedir. Değeri düşük olan kablolar sorunsuz ve kaliteli yayın izlenmesini sağlar. Anten kablosunu uydu alıcısına bağlamanız için kablonun iki ucunda ki fişin takılı olmalıdır. Bu yüzden alacağınız anten kablosunu uydu alıcısına sorunsuz bir şekilde bağlamak için TV anten kablosunun iki ucunda konnektörün takılı olmasına dikkat etmelisiniz.

Anten kabloları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre üretilmektedir. Anten kablolarında F konnektör takılı değildir. Bu şekilde satılmaktadır. Daha çok 50 metrelik kablolarda konnektör bulunmaktadır. 50-100 metrelik kablolar elektrikçilerin ihtiyaçlarına göre üretilmişlerdir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.