Deprem Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Deprem mühendisliği, bir yapının deprem kuvvetlerine maruz kaldığında nasıl performans gösterdiğinin incelenmesidir. Deprem kuvvetleri diğer yapısal kuvvetlerden daha karmaşık olduğundan, bir yapının sismik performansını doğrulamak için fiziksel ve dijital simülasyon yöntemleri kullanılır.

Deprem Testi Nedir? Nasıl Yapılır?
96

Fiziksel test yöntemi, bir sallama tablosu kullanılarak yapılır ve sanal yöntemler, statik veya dinamik matematiksel değerlendirme yöntemleri (sahte statik ve sözde dinamik) kullanan bilgisayar modeli simülasyonlarını kullanır. Bu testler yeni malzemeler, kısmi konfigürasyonlar veya tam tasarımlar üzerinde gerçekleştirilir. Bina yönetmelikleri, belirli yapılar için tasarım gereksinimlerini belirlerken genellikle bu testlerin sonuçlarını kullanır.deprem çantası nasıl hazırlanır?
 
Tarih, deprem mühendisliği kullanılarak tasarlanan binaların sismik olarak aktif bölgelerde hayat kurtarabileceğini göstermiştir. Deprem simülasyonları, bir yapıyı kullanan veya yakınında bulunan insanların güvenliğini korumak için önemli bir rol oynamaktadır. Aşağıdaki paragraflar, belirli yöntemlerin nasıl, ne zaman ve neden kullanıldığına ilişkin eğilimleri değerlendirmek için sallama tablosu ve sözde statik/dinamik yöntemler hakkındaki literatürün bir analizini sağlar. Farklı testlerin analizi, toprak torbası yapımının sismik performansını değerlendirmede hangi testin en yararlı olacağını belirlemeye yardımcı olmayı amaçlar.deprem testi nedir?
 
Depremler duvarların çatlamasına, temellerin hareket etmesine ve hatta tüm binaların çökmesine neden olabileceğinden, mühendisler yapısal tasarımlarına deprem kuvvetlerinin neden olduğu hasara dayanabilen çapraz destek, büyük tabanlar ve konik geometri gibi teknikleri dahil eder. Depreme dayanıklı binalar, depremin hareketiyle eğilip sallanacak şekilde tasarlanır veya sürgülerle hareketten izole edilir. Mühendisler bir fikir bulmak, test etmek gibi konularla ilgilenirler, ardından performansına göre yapıyı yeniden tasarlamak için mühendislik tasarım sürecini başlatırlar.deprem testi nasıl yapılır?
 

Binalar Depreme Güvenli Hale Nasıl Getirilir?

Binaları depreme dayanıklı yapan enine destekler, büyük "ayak izleri" ve konik geometri gibi bazı faktörleri tanımlayın.
Basit malzemeler kullanarak depreme dayanıklı bir yapı modelleyin.
Bir model yapısını temsil ettiği şeyle karşılaştırın.
Mühendislerin neden depremler hakkında bilgi edinmeleri gerektiğini anlayın.
Depremlere neyin neden olduğunu ve mühendislerin bu bilgiyi daha 'depreme dayanıklı' yapılar tasarlamak için nasıl kullandıklarını öğrenin.
deprem anında neler yapılmalıdır?
 

Deprem Nasıl Test Edilir?

Sismik test, yer altı görüntüsünün oluşturulduğu bir süreçtir. Elde edilen veriler daha sonra petrol ve gaz şirketi tarafından gaz sondajı için en uygun yeri bulmak için kullanılır.Sismik testler genellikle iki ana yoldan biriyle yapılır. Bir işlemde, yüzeyin yirmi veya otuz fit altına atış delikleri açılır. Deliklere dinamit konur ve üzeri kapatılır. Dinamit şarjı ile ses dalgaları yeryüzüne gönderilir ve kaya oluşumlarından yansıyan ses dalgalarının ürettiği veriler yüzeydeki jeofonlar tarafından yakalanarak verilerin inceleneceği merkezi bir yere gönderilir.deprem hangi binalara işlemez?
 
Başka bir yöntemde kamyonetler kullanılır. Bu kamyonlar, kamyonun merkezinde yere indirilmiş büyük bir plaka içerir. Kamyonun ağırlığı plakaya konur. Yeraltı hakkında veri toplamak için şok dalgaları daha sonra yerden gönderilir.Sismik Test genellikle sismik test şirketleri tarafından yapılır. Bu şirketler ya petrol ve gaz haklarının sahibi tarafından ya da genellikle bir petrol ve gaz şirketi olan petrol ve gaz haklarının kiracısı tarafından kiralanır. Ayrıca, sismik test şirketleri sismik verileri kendileri elde ederek bu bilgileri petrol ve gaz şirketlerine satabilirler.deprem neyden kaynaklı olur?
 

Arazi Sahipleri Mülklerinde Sismik Testlere Izin Vermek Zorunda Mı?

Petrol ve gaz haklarına sahipseniz ve bunları kiralamadıysanız, mülkünüzde sismik test yapılmasına izin vermek zorunda değilsiniz. Petrol ve gaz hakları başkasına aitse veya petrol ve gaz haklarını kiralamışsa, makul erişime izin verilir. Ancak, sismik test firmasının petrol ve gaz haklarının sahibi veya bu hakların kiracısı tarafından çalıştırılması zorunludur. Değilse, mülkünüzde sismik test yapılmasına izin vermeniz gerekmez. Bazen sismik test şirketi size kendi adına yaklaşacağından, sismik test şirketinin petrol ve gaz haklarının sahibi veya kiracı adına hareket ettiğine dair kanıt istemelisiniz. Eğer öyleyse, mülkünüzde sismik testlere izin vermek zorunda değilsiniz. Petrol ve gaz haklarını bir petrol ve gaz şirketine kiraladıysanız, kiralama normalde sismik test yapma hakkını sağlar. Ancak kiralama, sismik testin türüne ve testin nerede yapılabileceğine ilişkin kısıtlamalar içerebilir.deprem çantasında bulunması gerekenler nelerdir?
 

Sismik test yapılırken dikkate alınması gereken maddelerden bazıları aşağıdakileri içerir:

Mülkünüz ne için kullanılıyor? Çiftçilik, hayvancılık veya diğer faaliyetler devam ediyorsa bunlar korunmalıdır. Mülkiyet kiralanmışsa, kiracının haklarının dikkate alınması ve korunması gerekir.
Mülkünüzde binalar ve/veya su kaynakları var mı? Eğer öyleyse, binaların ve su kaynaklarının korunması için gerilemelerin oluşturulması ve önlemlerin alınması gerekecektir.
Mülkünüze giriş ve çıkış nerede olacak? Bunun belirtilmesi gerekiyor.
Sismik test ne zaman yapılacak? Bir tarih ve saat belirlenmelidir. Sismik test için bir son kullanma tarihi belirtilmelidir. Ayrıca, test hakkında önceden bilgi almalısınız.
Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.