Elektrik Tesisatı Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik tesisatı, evsel, tarımsal ve ticari projelerin kablolanması hakkında pratik rehberlik sağlar. Aynı zamanda aşırı gerilim koruması ve sertifikalandırmayı da kapsar.

Elektrik Tesisatı Nedir? Ne İşe Yarar?
107

Elektrik tesisatı hemen hemen her yerin olmazsa olmazıdır. Ancak işe başlamadan önce bilmeniz gereken birçok şey var. Kendinizi güvende tutmak için, yaygın elektrik sorunlarından nasıl kaçınacağınızı anladığınızdan emin olmalısınız. Elektrik tesisatı söz konusu olduğunda hatırlanması gereken dört önemli şey vardır.

Elektrik Tesisatı Pratik Bir Kılavuzdur

Elektrik tesisatı uygulama el kitabı, elektrik tesisatlarının temel alanlarını kapsayan kapsamlı bir kılavuzdur. En son bilgileri sağlamak için bir dizi endüstriyel uzmanın bilgi ve uzmanlığını bir araya getirir. Bölümler kablolama, şebeke ve tali kablolar, binalarda dağıtım, trafolar, şalt cihazları, standartlar ve güvenlik konularını içermektedir. Bu gözden geçirilmiş baskı, teknolojideki değişiklikleri yansıtacak şekilde güncellenmiştir. Elektrik işi yapan herkes için önemli bir araçtır. Elektrik tessiatları ve elektrikli ürünler yaşam alanlarının birçok farklı yerinde kullanılan ürünlerdir.elektrik tesisatı nedir

Sertifikasyon ve Test Yöntemleri Hakkında Rehberlik Sağlar

Elektrik tesisatları için gereksinimleri belirleyen bir İngilizce standardıdır. İlk bölüm standardın amacını, kapsamını ve genel kurallarını ortaya koymaktadır. İki ila dördüncü bölümler kurulum kuralları, devreler ve kablolama yöntemleri ile ilgilidir. Sonraki üç bölüm, tehlikeli alanlar, özel kullanımlar ve diğer özel koşullara ayrılmıştır.

İletkenlerin bir kablo veya kanal içine alınmasını gerektirir. Ayrıca, fiziksel hasara maruz kalan kurulum yöntemleri için ek koruma gerektirir. Bu, kanallardaki kabloları ısıtabilen güneş radyasyonu için kablo genişliğine yönelik ayarlamalara duyulan ihtiyacı içerir. Gelecekteki sürümler kabloları da kapsayacaktır. Listelenen elektrik bağlantıları, akredite bir test laboratuvarı veya onay kuruluşu tarafından onaylanmalıdır.

Aşırı Gerilim Koruması İçerir

Aşırı gerilim, birçok elektrikli ve elektronik cihazı rahatsız eden ve çoğu zaman feci bir arızanın kaynağı olan bir sorundur. Günümüzde çoğu güç kaynağı, bu potansiyel soruna karşı koruma sağlamak için aşırı gerilim koruması içermektedir. Ancak, belirli anahtar modu ve doğrusal güç kaynakları bu korumaya sahip olmayabilir. Bu gibi durumlarda bileşen, güç kaynağının elektronik devre tasarımına kurulur. Aşırı gerilim korumasının ana ilkelerini ve portföyündeki farklı bileşenlerin bu korumayı nasıl sağladığını açıklamaktadır. Bir elektrik sistemindeki aşırı gerilim koruması, uçaklar için hayat kurtarıcı olabilir. Pilotları tehlikeli bir pozisyona sokan uçak av iyoniklerine ve EFIS sistemlerine kalıcı zarar gelmesini önleyebilir. Ayrıca aşırı gerilim yeterince şiddetliyse devre tamamen arızalanabilir. Aşırı voltaj ayrıca uçağın panellerinin arızalanmasına ve uçağın elektroniğinin tamamen kaybolmasına neden olabilir.elektrik tesisatı ne ise yarar

Yeraltı Kablolarını Tartışıyor

Yeraltında bir elektrik sistemi kurmanın birçok avantajı vardır. Sadece işçilik saatlerinden ve malzeme maliyetlerinden tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda koruma sağlar ve kurulum için en mantıklı yoldur. Ulusal Elektrik Kodu, yeraltı kablo tesisatı için standart çalışma prosedürlerini ve gömme derinliklerini özetlemektedir. Bu standartların kapsamlı bilgisi, bir sonraki elektrik projeniz için güvenli bir yeraltı kurulumu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Birinci tip yalıtımlı kablo, genel bir kurşun kılıf içinde emprenye edilmiş iki kağıt iletkenden yapılmıştır. Bağlantı yerleri lehimlendi ve lamba tutucuları ve anahtarları bağlamak için özel bağlantı parçaları kullanıldı. Kurşun kılıflı kablonun montajı çok zordu ve açıkta kalan kablolama, iç kablolama için her zaman en iyi seçim değildi. Kurşun kılıf yapısı ayrıca nem hasarı için bir tehlike yaratmaktadır.

Tehlikeli Alanları Kapsar

Tehlikeli yerlerde elektrik tesisatı ve bakımının özellikleri ele alınmalıdır. Kurulum ve kablolama yapacak kişiler yöntemleri analiz etmeyi, ekipman seçmeyi ve bunları güvenli bir şekilde kurmayı öğrenmelidirler. Genel kurulum ve bakımın yanı sıra, tehlikeli alanları ve ürün sertifikasyonunu da sahip olmalıdırlar. Ayrıca elektrik tesisatı yapan kişilere tehlikeleri nasıl tanımlayacaklarını ve bunlardan nasıl kaçınacaklarını öğreten pratik bir laboratuvar eşliğinde öğrenmelidirler. Elektrik tesisatı, yanıcı veya parlayıcı maddeler açığa çıkarmaya eğilimli alanları belirlemek için yönergeler sağlar. Tehlikeli alanlar, salınımın kimyasal grubuna veya sınıfına göre tanımlanabilir. Ortaya çıkan bölge boyutu, buharlaşma hızına bağlıdır.

elektrikçi ne yapar

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.