Elektrikli Sac Kesme Makinaları

Birçok çeşit sac kesme makinesi vardır. Plazma kesme makinası bunlardan biridir. Delme makinesi başka bir türdür. Su jeti makinesi de bunlardan biridir. Bunları ayrıntılı olarak tartışalım. Bu ekipmanın birçok avantajı vardır. Kesme hassasiyeti 0,05 mm veya daha azdır. Kesi ince ve dardır ve parçanın şeklini oluşturmak çok kolaydır. Bu makinenin doğruluk seviyesi diğer türlerden daha iyidir. Plazma kesmeyi daha önce duyduysanız, muhtemelen nasıl çalıştığını merak etmişsinizdir. Bir plazma kesme makinesi, metali kesmek için plazma adı verilen yüksek yüklü parçacıklardan oluşan bir akış kullanır. Gaz iyi bir elektrik iletkenidir. Plazmayı, elektronların atomdan atoma aktığı bir gaz akışı olarak hayal edin. Gaz o kadar sıcaktır ki metali eritir ve sonra onu havaya uçurur.

Elektrikli Sac Kesme Makinaları
216

Plazma kesme sistemi çelik, alüminyum, bakır ve demir dışı metalleri kesebilir. Bu kesme işlemi genellikle kaynak hazırlamak için kullanılır. Plazma kesme sistemleri, havşa delikleri oluşturmanın yanı sıra profilli deliklerin kenarlarına pah kırma özelliğine sahiptir. Kavisli yüzeyleri kesmek için bile kullanılabilirler. Sac metal için bir plazma kesme makinesi almaya karar verdiğinizde, bunu yaptığınıza memnun olacaksınız. Plazma kesicilerin çoğu, iş parçasına temas edecek şekilde yerleştirilmiş bir torç kullanarak bir kıvılcım arkı oluştururken, diğerleri arkı yüksek voltajlı, yüksek frekanslı bir devre ile başlatır. Bu yöntemin elektrik çarpması ve kıvılcım aralığı bakımı gibi bir takım dezavantajları vardır. Ayrıca, yakındaki elektronik aksamları etkileyebilecek büyük miktarda radyo frekansı yayar. Bu nedenlerle, bir plazma kesme makinesi satın almadan önce avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulundurmak önemlidir.

Lazer metal kesici, yüksek enerjili bir ışın kullanarak malzemeleri kesmek için kullanılan bir cihazdır. İnce bir metal buharı veya eriyik akışı üretir, bu da bir kesme eklemi veya çentik oluşturmak üzere üflenir. Farklı lazer ışınları farklı türde malzemeleri keser. Kesici kenarı da değişkendir, bu nedenle farklı malzeme türleri kullanılarak kesilebilir. Bir lazer metal kesici, sac metal üretimi için mükemmel bir çözümdür.

En etkili fiber lazerler, ince metalleri daha odaklı bir ışınla keser. Daha az güç kullandıkları için yüksek yansıtıcı metalleri kesebilirler. Ayrıca daha az güç gerektirirler ve çalıştırılmaları genellikle daha ucuzdur. Ayrıca daha az bakım gerektirirler. Ve en yeni nesil fiber lazerler, sac metal kesimi için eski CO2 lazerin yerini hızla alıyor. İhtiyaçlarınız için doğru lazer metal kesiciyi bulmak için bazı ipuçları. Ve unutmayın, doğru seçim işinizin başarısı için çok önemlidir.

Çelikten yapılmış bir levhanın maksimum kalınlığı kırk milimetre iken, alüminyumunki sadece 20 milimetredir. Alüminyum kesmek, çeliği kesmekten biraz daha zordur çünkü lazer radyasyonunun büyük bir kısmı başlangıçta yansıtılır. Ayrıca alüminyum, çelik ve bakıra göre çok daha düşük kesme performansına sahiptir. Sonuç olarak, bir lazer kesicinin gücü, sac metali kesip kesemeyeceğini belirleyecektir.

 

elektrikli sac kesme makinesiMetal levhalarda delik açmak için elektrikli sac kesme makinesi için bir delme makinesi kullanılır. Deliğin çapı, kümedeki zımba sayısı ile çarpılan kesimin doğrusal uzunluğudur. Çoğu zaman, tabakanın çapı, deliğin çevresinin üç buçuk katıdır. Tekdüzelik ve düz levhalar sağlamak için delme deseni ayarlanabilir olmalıdır. Yinelenen bir desen, sayfayı eşit şekilde dolduracak ve bir alandaki baskıyı azaltacaktır. Bir alüminyum levhaya delik açarken, kesim yapmadan önce deliğin yerleşimini kontrol etmek önemlidir. Bir zımba presinin programlanması birkaç faktöre dayanmaktadır. İstenilen desen 2D DXF veya 3D DWG veya CAD dosya formatında sağlanır. Bilgisayar destekli üretim aşaması, iş için en uygun takımı seçer ve düz sac metal bileşeni oluşturur. En iyi takım düzenlemesini belirlemek için CNC yuvası ile birlikte çalışır. Ardından, bir zımbalama makinesi kesme işini gerçekleştirebilir.

Su jeti sac kesme makineleri, alüminyum, pirinç ve bakır gibi farklı metal türlerini kesmek için kullanılır. Kesme işlemi son derece hassastır ve kullanıcıların farklı bir malzeme türüne uyacak şekilde takımları değiştirmesi gerekmez. Ayrıca su jetinin besleme hızını kesilen malzemeye uyacak şekilde değiştirebilirler. Bu, araçları değiştirmek için gereken süreyi en aza indirir. Su jeti kesim makinelerinin faydaları çoktur. Kavisli parçaları ve formları hassas bir şekilde kesebilirler ve genellikle geleneksel yöntemlerden daha verimlidirler. Su jeti işlemi ısı üretmez ve ısı kullanılmadığı için çevre için daha güvenlidir. Su jeti ile kesmede kullanılan aşındırıcılar hızlı bir şekilde soğutulur, bu da malzemelerin kimyasal özelliklerini değiştirmeden kesilmesi anlamına gelir. Su jeti ile kesme, diğer kesme yöntemlerinin başına bela olabilecek eğilme, bozulma, çatlama ve diğer sorunları ortadan kaldırır.

Su jeti kesme makineleri, ince çelikten kalın sac metale kadar çok çeşitli malzemeleri kesebilir. Alüminyuma ek olarak, su jeti makineleri kompozit malzemeleri, çok katmanlı malzemeleri ve 25 mm kalınlığa kadar sertleştirilmiş çelikleri kesebilir. Paslanmaz çelik veya titanyum gibi kalın metalleri kesmek için özellikle kullanışlıdırlar. İster büyük ölçekli bir üretim tesisi için üretilmiş bir ekipmana ihtiyacınız olsun, ister ısmarlama bir çözüm arayan küçük bir işletmeye ihtiyacınız olsun, bir su jeti kesici büyük bir varlık olabilir.

Elektrikli sac kesme makinelerinin sayısal kontrol tezgahı tam otomatik çalışma imkanı sunar. Personel parametreleri önceden ayarlayabilir ve kesilecek grafikleri içe aktarabilir, böylece manuel işlem olmadan mükemmel kesim sağlar. Tam kapsama ve istikrarlı performansta 20000W'a kadar güç ile kesme ürünleri bol miktarda bulunur. Kesme odak uzunluğu, farklı tabakaların kalınlığına göre ayarlanabilir. Kesme işlemi hızlı, pürüzsüz ve çoklu kesme modları ile gerçekleştirilebilir. Bir tür elektrikli sac kesme makinesi, makas kullanımına benzer tek kesimli kesme tipidir. Hareketli bıçak, örs bıçağa karşı kesim yapar. Bu tip kesme makinesi, malzemede bozulmalara neden olur, bu da onu sıkı toleranslar gerektiren uygulamalar için uygun hale getirmez. Ancak döner tip, hassas ve yüksek hızlı kesim isteyenler için iyi bir seçimdir. Elektrikli sac kesme makinelerinin avantajları açıktır: keskin, hassas kesimler üretirler.

 

Başka bir elektrikli sac kesme makinesi türü, metal kesmek için bir plazma torcu kullanır. Ark, bir gaz nozulu tarafından üretilir ve parçaya küçük bir açıklıktan gönderilir. Parça üzerinde topraklanmış bir terminal plazmaya bağlanmıştır. Gaz, elektriksel olarak iletken bir plazma kanalı oluşturan 30.000 santigrat dereceye ulaşır. Gaz parçaya çarptığında, onu ayırır. Bu tür makineler manuel olanlardan daha pahalıdır, ancak kesimin doğruluğu ve hızı, süreci değerli kılacaktır.

CNC sac kesme makinesi, metal sac kesme konusunda uzmanlaşmış çok yönlü bir makine parçasıdır. Kesme işlemi, kesme, delme ve bükme dahil olmak üzere birkaç ayrı işleme ayrılabilir. Kesme, bir çizgi boyunca kesmeyi içerirken, boşluk, önceden tanımlanmış bir şekli kesme anlamına gelir. Öte yandan ince kesme, daha doğru bir kesim sağlar. Delme işlemi, arkasında metal bir parça bırakır.

Sac metal imalatında ilk adım CNC lazer kesicidir. Bu araç, sac levhadaki karmaşık şekilleri ve tasarımları kesmek için konsantre bir ışık huzmesi kullanır. Lazer metali eritir ve ardından kesmek için yüksek basınçlı gaz kullanılır. Bu hızlı ve doğru süreç, müşterinin kesin özelliklerini karşılamak için de optimize edilebilir. DSİ CAD tasarımcıları, en iyi CNC sac kesme makinesini kullanmanın yanı sıra, müşterinin parçaları tasarlamasına ve tasarımdan üretime sürecini optimize etmesine yardımcı olabilir. Kesme sistemi, bir makine muhafazası ve bir filtre çıkarma sistemi içerir. Portalı, çelik kaynaklı çerçeveli alüminyum döküm konstrüksiyondan yapılmıştır. Portalı, kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır ve yumuşak hareket için geniş çaplı pinyonlara sahiptir. Profilleme için bir CNC sac kesme makinesi de kullanılabilir. Makinenin bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) sistemi, lazer ışınının odak konumunu belirleyerek, kullanıcının odak konumunu manuel olarak ayarlamasına gerek kalmadan istenen alana odaklanmasını sağlar.

Sac metal için fiber lazer kesim makinesinde aranacak birkaç özellik vardır. Örneğin, yüksek kaliteli bir makine daha kalın sacları kesebilmelidir. Ayrıca, memenin merkezi doğru olmalıdır, aksi takdirde kesim kalitesini etkileyebilir. Neyse ki, bu sorunu çözmenin çeşitli yolları var. Aşağıdaki noktalar, hatırlanması gereken en önemli noktalardan birkaçıdır. Bir makine satın almadan önce bu özellikler dikkate alınmalıdır.

İlk olarak, makinenin bir elektrikli süpürge ile donatıldığından emin olun. Lazer kesim makinesinden çıkan egzoz gazı operatörün gözlerini yakabilir, bu nedenle gözlerin temiz tutulması önemlidir. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de soğutma sistemidir. Önemli bir şey gibi görünmese de, doğru şekilde kurulmuş bir klima tüm süreci daha güvenli hale getirecektir. Ayrıca servo motor, bağlantı kutusu ve makinenin elektrik dolabı kapakları üzerindeki koruyucu kapakları mutlaka kontrol ediniz. Makinenin kontrol sisteminin kullanımı çok kolaydır. İki tür değişim tablosu vardır. İlk tip, tek taraflı bir lineer kılavuz ray ile donatılmıştır. Ayar kolaylığı sağlar ve hızlı enterpolasyon çalışma hızına sahiptir. Diğeri ise iş parçasını hareket ettirmek için bir servo motor kullanan döner tabladır. Her iki durumda da kesme tablası bir kaynak çerçevesinden yapılmıştır ve düzgün kesim için bir iş parçası destek kapısına sahiptir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.