Alarm Sistemleri Nasıl Kullanılır?

İş yerinize, evinize veya apartamanıza alarm sistemi kurmayı düşünüyorsanız, üç farklı sistem kategorisi olduğunu bilmelisiniz. Birinci tip, ikinci ve üçüncüden daha kapsamlı koruma sağlar ve dolaşım ve kaçış yollarını korumak için tasarlanmıştır.

Alarm Sistemleri Nasıl Kullanılır?
191

Üçüncü tip sistem, altı metreye kadar olan davetsiz misafirleri tespit edebilir. Ofis, çalışma odası, koridorlar dahil her alana bu sistemlerden birini kurmalı ve ayrıca çıkışlara yakın yerleştirmelisiniz. Alarm kontrol paneli olarak da bilinen kontrol ünitesi, herhangi bir alarm sisteminin kalbidir. Sensör girişlerini işler, devreye alma ve devre dışı bırakma durumunu izler ve bir davetsiz misafir bir binaya girdiğinde bir uyarı gönderir. Modern sistemler, metal bir muhafaza içinde bilgisayar devre kartları kullanır. Daha yeni ağlar, dışarıda oturan kapalı plastik kutular kullanır.

Bir tuş takımına yerleştirilmiş bazı sistemler de vardır. Bu tuş takımları, gösterge ışıkları ve çok karakterli bir ekran içeren küçük cihazlardır. Bazı alarmların güç kaynağı ünitelerine kablosuz bağlantıları vardır, diğerleri ise doğrudan kabloludur. Çoğu alarm sistemi bir telefon devresi kullanırken, çoğu hücresel sinyal teknolojisini kullanır. Bu sinyalleme türü, bir izleme şirketinin alarm sinyalini yüksek hızlı bir hücresel ağ veya IP yolu üzerinden almasına olanak tanır. GPRS/GSM ile ilgili sorun, küçük bir alanla sınırlı olmasıdır. Bu, bazı bölgelerde hücresel sinyalleri kullanamayacağınız anlamına gelir. Bu nedenle bu tip sistemlerde ikili sinyalizasyon sistemleri kullanılmaktadır.

 

alarm sistemi

 

Bir ev güvenlik sistemi bir davetsiz misafir tespit ettiğinde, merkezi izleme istasyonuna bir sinyal gönderir. Merkezi izleme istasyonu, eğitimli bir izleme uzmanına bir IP bağlantısı aracılığıyla video görüntülerine erişebilecek. Bu, izleme uzmanının alarmın kaynağını aramasını sağlar. Video beslemesi ile, hangi alanın kaynak olduğunu belirlemeden önce birden fazla konumu kolayca arayabilirler. Bu özellik ayrıca yangın, hırsızlık veya diğer acil durumlarda da çok değerlidir. İkinci tip alarm sistemi, hücresel sinyal teknolojisini kullanır. Merkezi izleme merkeziyle iletişim kurmak için bir telefon hattı ve hücresel ağlar kullanır. Sabit hattan daha uygun ve ucuzdur ve kurulum gerektirmez.

Diğer tür, telefon hattından daha güvenilir olan bir IP yolu kullanır. Sistem daha sonra izleme şirketine bir sinyal gönderecek ve bir yangın çıkması durumunda polisi arayacaktır. Bu tür bir sistem birçok insan için mükemmel bir seçimdir. Alarm sistemi, tehditleri tespit etmek için hücresel sinyalleri kullanan bir sistemdir. Genellikle, sinyal belirli bir eşiği aştığında bir alarm üretilir. Ardından izleme şirketi bilgilendirilecek ve soruna yanıt verilecektir. Merkez istasyon daha sonra polise başvurabilir. Bu sayede alarm şirketi acil duruma müdahale edebilir ve doğru kişilerin yardım etmesini sağlayabilir. Bu, bir alarm sisteminin çok yararlı bir özelliğidir. İzleme şirketinin gerekli hizmetleri sunmasını kolaylaştırır.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.