Aydınlatma

Aydınlatmada geçmişten günümüze insanlar ısı ve ışık kaynağına ihtiyaç duymuşlardır. İlk insanlar sadece güneş ve ay ile aydınlansa da ateşin keşfi ile doğal ışık kaynakları yerini aydınlatma aletlerine bırakmışlardır.

Aydınlatma
534

Hayvansal yağ ile yakılan kandiller, gaz lambası, mum ışığından sonra elektriğin keşfiyle beraber 1879 yılında Edison tarafından icat edilen ampül, bugünkü aydınlatma cihazlarının temelini oluşturmuştur. Akkor ampüllerin kullanımı ile başlayan süreç LED‘lerin aydınlatma maksatlı kullanımına kadar ilerlemiştir. Günümüzde aydınlatma cihazları sadece fonksiyonel olmaktan çok daha fazlasıdır. Estetik olarak farklı tarzlarda çeşitleri bulunan aydınlatmalar, yaşam alanlarına göre dizayn edilmektedir. 

 

Evlerde İdeal Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Ev aydınlatmaları; vurgu aydınlatması, görev aydınlatması ve ortam aydınlatması olarak ayrılır. Ortam aydınlatması için avizeler, tavan armatürleri, büyük lambaderler ve farklı renklerde florasanlar kullanılır. Masa lambaları, tezgah ve banyo dolabı lambaları, sarkıt lambalar ve abajurlar ise görev aydınlatması olarak kullanılır. Vurgu aydınlatmaları ise spot lambaları, mumlar, duvar aplikleri, dolap içi aydınlatmalar ve çerçeve lambalarıdır. Ev iç dizaynı ile uyumlu aydınlatma cihazları elektrik kullanımından tasarruf sağlayacağı gibi görünüme de katkı sağlayacaktır. Doğru bir aydınlatma için yaşam alanının büyüklüğü ile ihtiyacınız olan aydınlatma gücüne karar vermeli ve uygun olan dekoratif aydınlatma armatürlerine göre seçim yapmalısınız.

Popüler Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

 • Ampuller
 • Halojen ampuller
 • Filament ampuller
 • LED ışık sistemleri
 • LED armatürler
 • Aydınlatma armatürleri
 • Spot lambalar
 • Renkli dekoratif lambalar
 • Dış mekan aydınlatma direkleri
 • Yol Aydınlatma
 • Bahçe aydınlatma
 • Sokak aydınlatma
 • Cadde aydınlatma
 • LED spot aydınlatma
 • Sallanan ampul lambalar
 • Florasanlar
 • Sensörlü aydınlatma ışık sistemleri

 

Dekoratif Aydınlatma Ürünleri

Sarkıt Aydınlatma Modelleri: Tavan aydınlatma ya da sarkıt avize adı ile bilinen aydınlatma cihazlarıdır. Ev dekorasyonunun en kilit parçalarından olan avize modelleri evin genel ambiyansı ile uyumlu olduğunda kusursuz bir görsellik sunuyor. 

 

Lambader Modelleri:Doğru aydınlatma ile yaşam alanınızın atmosferini değiştirerek keyifle yaşadığınız özel bir mekana dönüştürebilirsiniz. Sarkıt Lambaderler bir kaide ya da ayak üzerinde duran aydınlatma aksesuarlarıdır. Etki alanları avizeler kadar geniş olmasa da sarkıtlar, görünüm olarak daha modern bir hava yaratırlar. 

 

Abajurlar: En çok tercih edilen türü ayaklı abajurlardır. Loş ya da keskin bir ışık için abajurun kendisi kadar şapkası da önemlidir. Abajurlar istenilen netliğe göre ışık geçirmez veya yarı saydam olabilir. 

 

Salon Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Salon her evin merkezini oluşturur bu yüzden yeterli ve şık bir şekilde aydınlatılması önemlidir. Yeterli şekilde aydınlatılmayan ortamlar sıkıcı, kasvetli olur. Üstelik yeterli ışık olmadığı içinde bazı kazalara yol açabilir. Aydınlatma denilince ilk akla gelen sarkıt, avize gibi tavan aydınlatma ürünleridir. Fakat önemli olan verimli ışık yayan ve enerji tasarrufu sağlayan aydınlatmalardır. Salonunuzu tek bir karanlık bölüm kalmayacak şekilde rahatlıkla aydınlatabilirsiniz. Aydınlatmanın üç amacı vardır. Bunlar ortam aydınlatması, görev aydınlatması ve vurgu aydınlatmasıdır. Salonda ortam aydınlatması demek odanın genelinin aydınlatılması demektir. Salonu aydınlatan ana aydınlatıcılar avizeler veya sarkıtlardır. Salonunuza ister vurgu, ister ortam aydınlatması yapın ürün seçiminde uyguladığınız ev dekorasyonu stiline uygun olan alternatifleri denemelisiniz. Aydınlatma için ürünün kaç ampul girişine sahip olduğu ayrıntısı da önemli bir husustur.salon aydınlatma

Salonunuz aynı zamanda oturma ve yemek odasını da kapsıyorsa tek bir tavan aydınlatması yerine her alana tavan aydınlatması uygulamanız gerekecektir. Örneğin yemek masasının üzerine sarkıt modern aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz. Salonunuzda bir görev aydınlatması yapmak istiyorsanız bir masa lambası veya lambader gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Salonda sık sık kitap okumayı seven biriyseniz lambaderler işe yarayacaktır. Dilerseniz abajurda tercih edebilirsiniz. Konsol içlerine LED ışıkları yerleştirebilirsiniz. Salonunuzu aydınlatarak bir vurgu oluşturmak istiyorsanız eğer, tablolarınızın etrafını LED ışıklarla aydınlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra kitaplığınızın etrafını ışıkla süsleyebilirsiniz. Salon aydınlatması yaparken kendi kendimize sorduğumuz sorulardan biri de salon aydınlatmasının kaç lümen olması gerektiğidir?  Lümen hesaplamasında salonunuzun alanı önemli detaydır. Yeterli aydınlatma için metrekare başına düşen lümen değeri 100 olmalıdır. Yani 40 metre kare bir salonunuz varsa 4000 lümen aydınlatmaya ihtiyacınız var demektir.salon aydınlatma nasıl yapılır

Lümen değerleri LED ampullerinin üzerinde belirtilmiştir. 18-23W LED ampullerin yaklaşık 1600 lümen değerine sahiptir. Salonunuza uygun bir aydınlatma yapmak istiyorsanız ampul girişi olan tavan aydınlatmalarını tercih etmelisiniz. Duvar aplikleri, lambaderler de uygun bir seçim olacaktır. Salon aydınlatmasında kullanacağınız ışığın rengi de çok önemlidir. Gözlerinizi yormayan, size huzur veren ancak uykunuzu getirmeyen renkleri tercih etmelisiniz.  Bunun için sıcak beyaz renkteki ışıkları tercih edebilirsiniz. Standart bir salon için 1800-2700K ampulleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde salon aydınlatma ve ev aydınlatma tesarımlarında daha çok modern tasarımlardan oluşan aydınlatmalar kullanılmaktadır. Bunlar daha çok yuvarlak, oval, spiral şeklindeki sarkıtlı ve sarkıtsız yani tavanla bütünleşen ürünlerdir. Tavanın merkezinin yanı sıra çevresine de aydınlatma yapabilirsiniz. Eğer salonunuz küçükse duvar üzerine ve tavandan merkezi aydınlatma yapabilirsiniz. Küçük salonlara sarı ışık yerine beyaz ışık kullanmayı tercih edin bu salonunuzu daha geniş ve ferah gösterecektir.salon aydınlatma

Aydınlatma günümüzde sadece evler için değil restoranlar, hastanaler, spor salonları, oteller…vb alanlar içinde önemli hale gelmiştir. Özellikle restaurantlarda aydınlatma müşteri çekme açısından mekânın tarzına uygun olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle bazı restoranların ve otel lobilerinin aydınlatmaları dikkatinizi çekmiştir. Restoranlarda aydınlatma daha çok yiyeceklerin bulunduğu bölümde ve masaların bulunduğu tavan üzerinde yoğun bir şekilde yapılmıştır. Restoranlarda daha çok sarkıt modern aydınlatmalar kullanılmıştır. Otel lobilerinde yoğun aydınlatmalar kullanılmıştır. Daha çok yuvarlak tavana monteli aydınlatmalar göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra tavanın geneline LED ışıkları ve çevresine sarmal şerit aydınlatmalar sıkça görülmektedir. Renk olarak daha çok sarı ve beyaz ışık tercih edilmiştir. Bazı beş yıldızlı otellerin resepsiyonlarında ise dekor olarak simetrik spiral tarzda modern avizeler kullanılmıştır.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.