Elektrikli Şofben Nasıl Giderilir ve Onarılır

Elektrikli su ısıtıcılarıyla ilgili en yaygın sorunlardan biri, çok az ısı üretimine veya hiç ısı üretimine neden olmayan arızalı bir ısıtma elemanıdır.

Elektrikli Şofben Nasıl Giderilir ve Onarılır
327

Neyse ki, DIY su ısıtıcı onarımı ile değiştirilmesi nispeten kolay olan ucuz bir parçadır. Sıcak su ısıtıcınızın çalışmamasına neden olabilecek diğer yaygın sorunlar, yanlış ayarlar, yüksek ev su basıncı veya tank bakımının olmamasıdır. Kendin yap elektrikli şofben onarımını düşünüyorsanız, genel sorun ve olası düzeltmeleri burada bulabilirsiniz.
 

Şofbenden Sıcak Su Gelmediğinde Ne Yapılır?

 
Sıcak su üretmeyen bir su ısıtıcısına elektrik gelmiyor olabilir, devre dışı bırakılmış bir limit anahtarı olabilir veya bir veya daha fazla ısıtma elemanı arızalı olabilir.
 

Nasıl düzeltilir

 
Öncelikle servis panelindeki şofbenin devre kesicisini kontrol ederek devreye girmediğinden emin olun. Kesici atmışsa, kapatın ve ardından tekrar açın. Isıtıcının kesicisi açmadıysa (hala açıksa), ısıtıcıdaki yüksek sıcaklık sınırını sıfırlamayı deneyin:
 
Servis panelindeki şofbenin devre kesicisini kapatın.
Su ısıtıcıdaki üst ısıtma elemanı için erişim panelini çıkarın.
Herhangi bir kabloya veya elektrik terminaline dokunmamaya dikkat ederek yalıtımı ve plastik güvenlik korumasını çıkarın.
Üst termostatın üzerinde bulunan kırmızı düğmeye (yüksek sıcaklık kesme sıfırlama düğmesi) basın.
Güvenlik korumasını, yalıtımı ve erişim panelini değiştirin.
Isıtıcının devre kesicisini açın.
Bu sorunu çözmezse, her bir ısıtma elemanını test edin ve gerekirse değiştirin.
 
 

Şofbenden Yetersiz Sıcak Su Geldiğinde Ne Yapılmalıdır?

 
Şofbeniniz sıcak su üretiyor ancak yeterli değilse, üniteniz ev halkının sıcak su talebini karşılamak için çok küçük olabilir. Talebin su ısıtıcısının kapasitesini aşmadığından emin olun.
 

Nasıl düzeltilir

 
Su ısıtıcısı kapasitesinin yüzde 75'ini sıcak su olarak kullanmalıdır. Örneğin, 40 galonluk bir su ısıtıcısı, 30 galonluk bir talep için uygun şekilde boyutlandırılmıştır. Kalorifer kapasitesi için talep fazla ise, duş süresini sınırlandırmaya çalışın, düşük akışlı duş başlıkları kullanın ve bulaşık ve çamaşırları aynı anda yapmak yerine günün farklı saatlerine dağıtın. Üniteniz küçük değilse veya aniden eskisinden daha az sıcak su üretiyorsa, ısıtma elemanlarından biri veya her ikisi arızalanmış olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Duş sırasında sürekli ılık su sağlanması, arızalı bir üst ısıtma elemanının göstergesidir. Duş sırasında hızla akan sıcak su, arızalı bir alt ısıtma elemanının göstergesidir.
 

Şöhbenden Aşırı Sıcak Geliyorsa Ne Yapılmalıdır?

 
Çok fazla sıcak su, neredeyse yeterince sıcak su kadar sinir bozucu olabilir. Bu sorunu yaşıyorsanız, su ısıtıcınızın termostatlarından biri veya her ikisi çok yüksek ayarlanmış olabilir.
 

Nasıl düzeltilir

 

Termostat ayarlarını kontrol etmek için:

 
Servis panelindeki su ısıtıcısına giden gücü kapatın.
Su ısıtıcıdaki her bir ısıtma elemanından erişim panelini, yalıtımı ve plastik güvenlik korumasını çıkarın.  Hiçbir kabloya veya elektrik terminaline dokunmayın .
Temassız bir voltaj test cihazı kullanarak gücün kapalı olduğunu doğrulamak için kabloları test edin.
Her iki termostattaki ısı ayarını kontrol edin; aynı sıcaklıkta olmalıdırlar. Önerilen ayar kabaca 120 Fahrenheit derecedir.
Düz uçlu bir tornavida kullanarak sıcaklığı istenen ayara ayarlayın.
Diğer termostatı da aynı ayara getirin.
Her öğe için güvenlik korumasını, yalıtımı ve erişim panelini değiştirin.
Isıtıcının devre kesicisini açın.
 

Şofbendeki Su Sızıntısı Nasıl Durdurulur?

 
Su kaçaklarına genellikle sızdıran vanalar ve sıhhi tesisat bağlantılarından kaynaklanır, ancak tank sorunlarıyla da ilgili olabilirler. Sızan su bir evde önemli hasara neden olabilir, bu nedenle sızıntıyı  mümkün olan en kısa sürede gidermek önemlidir.
 

Nasıl düzeltilir

 
Su ısıtıcı tanklarından sızıntılar, gevşek ısıtma elemanlarından veya tank korozyonundan kaynaklanabilir. Elemanları gevşeklik açısından inceleyin ve gerekirse bir eleman anahtarıyla sıkın. Aşınmış bir tank tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekir. Su ısıtıcısına giden gücü ve su beslemesini kapatın ve ardından sızıntıyı durdurmak için tankı tamamen boşaltın.
 
 
 
 
 
Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.