Üç Noktalı Aydınlatma

Üç noktalı aydınlatma inşa edilecek şekilde tasarlanan aydınlatma, çeşitli ışık kaynaklarını kullanarak nasıl çarpıcı görüntüler oluşturacağınızı öğretir. Üç ayrı ışığın birleşimi ile oluşan sistemlerdir.

Üç Noktalı Aydınlatma
409

Günümüzde film, sinema, klip, albüm gibi çekilen aktivitilerde kullanılan ışık sistemleridir. Ağırlıklı olarak radyo, sinema, televizyonculukta kullanılıyor olsa da günümüzde son yıllarda mobilya ve tasarım alanın renklendirmesi, mimari ve peyzaj alanlarının genişlemesi ile dış aydınlatma armatürleri en çok kent mobilyalarının ayrıcalıklarını ve estetik görünümünü ortaya çıkarmaktadır. İç mimari ve dekorasyonda LED, ampul, tasarruflu ampul, floresan, tavan aplikleri gibi modern ışık sistemleri üç noktalı aydınlatma metodları ile iç tasarım unsurlarını ortaya çıkan ışık sistemlerini ve aydınlatmanın farklı objeler üzerindeki etkisini gün ışığına çıkarmaktadır.

Film, video veya fotoğraf olsun, üç noktalı aydınlatma ile sinematik bir görünüm yaratmada yardımcı olabilir. Bir çekimde iki veya üç ışık kaynağı kullanarak heykelsi bir efekt oluşturabilirsiniz. Her ışığın kendi yoğunluğu olmalıdır. Genel olarak, oran 2: 1'dir. Bu, tuş ışığının dolgu ışığından iki kat daha parlak olması gerektiği anlamına gelir. Hedeflerinize bağlı olarak bu ilişkiyi değiştirebilirsiniz, ancak 2:1 oranı fotoğraf ve videolarda sinematik bir görünüm oluşturmak için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Üç noktalı aydınlatma, etrafına üç farklı ışık kaynağı yerleştirerek üç boyutlu bir görünüm oluşturur. Her ışık kaynağı konunun farklı bir boyutunu aydınlatır. Bu yöntemle ilgili temel sorun, dolgu ışığı ve tuş ışığının oranıdır. Tuş ışığı, dolgu ışığının iki katı kadar parlak olmalıdır. Bu ışıkların her birinin yerleşimi, çekimle ne elde etmeye çalıştığınıza bağlı olarak değişecektir. Tipik olarak, ikisi arasında 3: 1 oranı kullanılır.

üç noktalı aydınlatma kullanırken her bir ışığın belirli bir alanı hedef almasına dikkat etmelisiniz. Bu alana odaklanmak, müşterinin dikkatini belirli ürünlere veya mevsimlik ürünlere çekebilir. Ek olarak, pencerelerin etrafında ve vitrin köşelerinde de vurgulu aydınlatma kullanmalısınız. Ürünlerinize önem duygusu verir ve mağazanıza daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olur. Vurgulu ışıklar ve genel aydınlatma arasında mükemmel dengeyi sağlamak, sinematik tarzda bir çekim yaratmanın anahtarıdır.

Üç Nokta Aydınlatma Kullanım Alanları

  • Radyo
  • Sinema
  • Televizyon
  • Film
  • Bahçe
  • İç mekan tasarımları
  • Özel tasarım aydınlatma
  • Çocuk parkı ve bahçe aydınlatma
  • Kent aydınlatmaları

Hem tiyatroda hem de videoda, üç nokta aydınlatma prodüksiyonun önemli bir parçasıdır. Tiyatroda daha inandırıcı bir atmosfer yaratabilir ve izleyicileri gösteriye çekmeye yardımcı olabilir. Örneğin sinema dünyasında ana karakteri vurgulamak için aydınlatma kullanılırken, ana konuyu vurgulamak için bir keylight kullanılır. Tuş ışığı, çekimin ana aydınlatıcısı olarak işlev görür. Bu tür ışık, görsel medya için üç nokta aydınlatmada en önemli unsurdur.

Üç noktalı aydınlatma kullanımı birçok görsel medyada standart bir yöntemdir. Film, video ve tiyatroda ve fotoğrafta yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknik esnektir ve gölgelemeyi ortadan kaldırır, ancak izleyiciye sinematik bir görünüm verecektir. Bu aydınlatma stiline "anahtar aydınlatması" da denir. Ayrıca, sinematik bir sahnede üç tür aydınlatma olduğunu belirtmek önemlidir: ana ışık, ana ışık ve dolgu ışığı.

Videoda üç boyutlu bir görünüm elde etmek için üç nokta aydınlatma yöntemi kullanılır. Konunun etrafına, her biri konunun farklı bir boyutunu aydınlatan üç ışık kaynağı yerleştirmeyi içerir. Bu yöntem aynı zamanda ışık kaynaklarının oranıyla da ilgilenir ve tuş ışığı dolgu ışığının iki katı kadar parlaktır. Işıkların yerleşimi, çekimin amacına bağlı olarak ayarlanabilir. 2:1 aydınlatma yöntemi, anlatısal film yapımı için idealdir.

İster film ister fotoğraf çekimi için çekim yapıyor olun, üç noktalı aydınlatma son derece sinematik olan estetik bir görünüm sağlar. Video aydınlatmada kullanımı birçok farklı mecrada yaygın olarak kullanılmaktadır ve yaratıcı amaçlar için yaygın bir seçimdir. Bir mağazada bir ruh hali yaratabilir ve öne çıkan ürünlere dikkat çekebilir. Genel olarak, bir perakende ortamında dört tür aydınlatma vardır. Ortam ışığı öncelikle genel aydınlatma için kullanılır. Vurgular ve vurgular için dekoratif ışık kullanılır. Dekoratif ışıklar alanlarına göre iç mekan ve dış mekanda aydınlatma armatürlerini ve karma ışık ile görüntüsü değiştirilen güzelleştirilen ortamlar içerisindedir.

Videoda üç nokta aydınlatma gölgelemeyi ortadan kaldıran ve şık bir görünüm sağlayan bir yöntemdir. Bir filmde dramatik bir görünüm de dahil olmak üzere çok çeşitli aydınlatma seçeneklerine izin verir. Üç noktalı aydınlatma düzeni, film yapımı için idealdir ve hareketsiz bir fotoğrafta ruhani, sinematik bir görünüm yaratabilir. Ancak genel aydınlatma ile karşılaştırıldığında, üç noktalı video aydınlatması çok daha fazla esneklik sunar.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.