Dış Mekan Aydınlatma Armatürleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Dış mekânlar gün batımından sonra ışığa mahrum olan ortamlar olması sebebiyle ek aydınlatma armatürlerine ihtiyaç duyarlar.

Dış Mekan Aydınlatma Armatürleri Nedir? Ne İşe Yarar?
266

Park, bahçe ve sosyal alanlarda kullanılacak aydınlatma armatürleri güvenlik, estetik ve enerji tasarrufu amaçlarına hizmet etmesi gerekmektedir. Dış mekân aydınlatma armatürleri sayesinde insanlar bu alanlarda rahatlıkla vakit geçirebilmektedirler. Park, bahçe gibi alanların aydınlatılmasının yanı sıra insanların yürüyüş, koşu ya da bisiklet yolu gibi alanlarının da aydınlatılması oldukça önemlidir. Park, bahçe ya da sosyal alanlara aydınlatma uygulanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları;dış mekan aydınlatma armatürleri nedir

 • Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma ürünlerinin kullanılması
 • IP koruma hakkında detaylı bilgiye sahip olunması
 • Kaliteli, uzun süre kullanım ömrü ve ekonomik armatür modellerinin seçimi
 • Teknik konular için gerekli malzemelerin bulunması
 • Dış mekânın ferah ve büyük görünmesi amacıyla açık renkli armatürler seçimi gibi konulara dikkat edildiği takdirde büyük oranda enerjiden tasarruf sağlamış olursunuz.dış mekan aydınlatma sistemleri nelerdir

Dış mekân aydınlatılmasında dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de aydınlatmanın yapılacağı bölgedir. Yanlış konumlanan aydınlatma armatürü istenilen görünümü sağlamayacağı gibi ortamın atmosferini de bozulacaktır. Taşlı yol kenarları, çiçek kenarları ve merdivenlerin uç bölgeleri gibi alanlara aydınlatma armatürleri konumlandırılması daha uygun olacaktır. Dış mekân aydınlatmalarında seçeceğiniz armatürlerin enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra estetikliği de oldukça önemli bir detaydır. Bahçenize uygulayacağınız aydınlatma armatürünün rengi, yerleşimi, şekli ve kullanılacağı sistemlere itina edilmeli ve seçim yapacağınız armatürün uzun süre kullanım ömrünün olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Ayrıca dış mekan aydınlatma armatürlerin düzenli olarak bakımı yapıldığı takdirde kullanım ömrü daha da uzamaktadır. Yaşam alan ve mimari yapıya uygun olarak tasarlanmış armatürlerin tercih edilmesi görsel estetik sağlamasının yanı sıra konfor da sağlamaktadır. Örneğin klasik villa mimarisinde döküm aydınlatma armatürleri tercih edilmesinin yanı sıra modern mimari yapıya uygun olan aydınlatma armatür modelleri de tercih edilmektedir.dış mekan bahçe aydınlatma armatürleri

Dış Mekân Aydınlatmaları İçin Öneriler

LED Ampuller İle Bahçe Aydınlatma

LED ampul modelleri arasından seçim yaparak bahçe aydınlatma sisteminizi zevkinize göre tasarlayabilirsiniz. Bahçe aydınlatmalarında; merdiven basamakları, yürüyüş yolu ya da oturma alanlarına zeminden aydınlatma sağlayabilecek LED ampullü armatür modelleri kullanarak ortama estetiklik katabilirsiniz. Ayrıca bahçe duvarlarına uygulayabileceğiniz farklı renklere sahip LED aydınlatmalar kullanarak alanınıza görsel şölen sağlayabilirsiniz. Bahçenizde bulunan herhangi bir ağaca şerit LED ampul aracılığıyla donatıp alanınıza farklı bir atmosfer de katabilirsiniz.

Bahçenizin Çekiciliğini Vurgulayan Öneriler

Bahçelerin olmazsa olmaz canlıları ağaç ve bitkiler olmakta ve bunlara dikkat çekicilik kazandırmak amacıyla farklı model ve renklere sahip LED armatürlerini ağaç ve bitkilerin köklerine ya da üzerine konumlandırabilirsiniz. LED armatürleri aktifleştirdiğiniz zaman ortaya çıkan farklı ve estetik bir görünüm sayesinde bahçenizi özelleştirmeniz mümkündür.

Duvar Dekorasyonunuza Işık Estetikliği

Bahçe duvarlarına ya da dış cephenizde uygulayabileceğiniz farklı spot ve LED armatürleri bulunmakta olup bu armatür modellerini kullanarak bahçe duvarlarınızda farklı desenlerden faydalanarak bahçe duvarlarınızın tasarımına estetiklik kazandırabilirsiniz. Son dönemlerde mimari yapılara uygulanan fark tarz aydınlatma armatürleri oldukça dikkat çekmektedir.

Dış Mekâna Aplik

Dış mekân duvarlarında kullanılabilen ve binlerce çeşitli modelleri bulunan aplikler oldukça kullanışlı olmasının yanı sıra uzun ömürlü bir kullanım sağlayan aydınlatma modelidir. Aplikleri duvarlara uygularken seçeceğiniz renkler ortamın atmosferine katkı sağlayacağından dolayı dikkatli bir şekilde seçim yapmalısınız. İç ve dış mekân aydınlatma armatürleri konusunda bilgi sahibi olduğunuz takdirde uygulama yapacağınız alanın özellikleri göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza göre görsel şölen oluşturmanız mümkündür.

Dış mekân aydınlatma armatürleri ışığa ihtiyaç duyulan alanlarda sorunsuz bir şekilde kullanım imkânı sunmaktadır. Bahçenizin yürüyüş yolu kenarlarına birbirinden farklı ölçülerde direkli aydınlatma ürünlerinden kullanabilirsiniz. Bu ürünler bahçenizde akşamları yürürken sizi karanlıktan kurtaracaktır. Aynı zamanda bahçenize de ayrı bir hava katacaktır. Bu ürünlerin siyah ve beyaz renk seçenekleri de bulunmaktadır. Zevkinize ve bahçenizin tarzına göre seçim yapabilirsiniz.

Diğer armatürlerden biri de LED projektörlerdir. Birbirinden farklı gelişmiş modelleri bulunmaktadır. Ağaçlarınıza plastik yapılmış olan birbirinden farklı renklerden oluşan fenerleri asabilirsiniz. Bu fenerler bahçenizde dekoratif bir etki yaratacaktır. Kâğıt fenerlerde kullanabilirsiniz. Bu fenerler 6-8 saat güneş ışığı yeterli olacaktır. Bahçenizde heykel ve gölet gibi alanları LED ışıklarla süsleyebilirsiniz. Bu ışıkları aynı zamanda bitkilerinizin arasına da ekleyebilirsiniz. Böylelikle bahçenize ışıl ışıl bir görüntü yaratmış olacaktır.

 

dış mekan aydınlatma armatürleri

 

Dış mekan aydınlatma armatürleri ve özellikleri, Yukarıda bahçelerde kullanılan aydınlatma ürünlerinden bahsettik. Dış aydınlatmalar genel olarak uzun süreli çalıştırılan dış mekanlarda kullanılmaktadır. Bu nedenle en çok LED aydınlatma ürünleri tercih edilmektedir. Sokak ve caddelerde kullanılmaktadır. Tavan aydınlatmalar, yer gömme armatürleri, duvar vurgu armatürleri kullanılmaktadır.

Dış aydınlatma ürünleri şunlardır;

 • Led projektör; Yüksek aydınlatmalarda kullanılır.
 • Wallwahser Led Aydınlatma: Duvar yıkama armatürleri
 • Yer Gömme Aydınlatma Armatürleri: Geçiş yolu, peyzaj alanı, bahçe yolu, koridor yolu armatürleri
 • Sokak ve Cadde Aydınlatmaları: Yol, sanayi, endüstriyel alan, büyük ve geniş alan aydınlatmaları ve fabrikalarda kullanılır.
 • Kanopi Aydınlatma Armatürleri: Akaryakıt ve benzin istasyonu aydınlatmasında kullanılır.
 •  Tavan Armatürleri: Ev ve bahçe aydınlatmalarında dekoratif amaçlı kullanılır.
 • Aplik Duvar Aydınlatmaları: Duvar vurgu aydınlatmaları, dekoratif duvar aydınlatmalarında kullanılır.
 • Bollard Aydınlatma Armatürleri: Bahçe ve çim geçiş yollarında kullanılır.
 •  Bahçe ve Çim Aydınlatma Armatürleri: Peyzaj alanlarını aydınlatmalarda kullanılır.
 • Dış Otopark Aydınlatmaları: Bollard, sokak armatürleri, LED projektör kullanılır.

Dış aydınlatmaların en önemli özelliği kısılabilir olmasıdır. Böylece boş bir sokak veya caddeyi her zaman parlak veya aydınlatmak yerine LED ışıklara ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda kapatılabilir, kısılabilir veya programlanabilir. Bu armatürler düşük enerji seviyesine getirilerek çalıştırılabilirler. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlanmış olur.

 

spot aydınlatma armaütrleri

 

Dış aydınlatmada kullanılan armatür çeşitleri ışık dağılımları açısından dört gruba ayrılmaktadır.

Işık dağılım eğrisi dar olan armatürler: Bu armatürlerin iç yüzeyleri alüminyum ve aynalıdır. Direk yüksekliği büyük ve direkler arasındaki uzaklığı küçük olan yerlerde kullanılmaktadır. Bu tip aydınlatmalarda yatay aydınlatma şiddetliyken, yatay olanlarda zayıftır.

Işık dağılım eğrisi orta dar olan armatürler: Genellikle iç yüzeyleri cam hamuruna çeşitli maden oksitlerinin ilave edilmesiyle elde edilen emaye kaplı armatürlerin lamba yüksekliği orta seviyededir. Bu lambalar mesafe olarak birbirinden uzak olan yerlerde kullanılırlar. Dış mekân armatürleri evin giriş kapsının yanlarında, üzerinde, bahçelerde çok sık kullanılmaktadır. Bu alanlarda kullanılan armatürlerin ürün çeşitliliği fazladır.

Günümüzün en popüler aydınlatma ürünleri olan armatürlerin kullanım alanları ve modelleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. İster dış isterse iç mekanlarda kullanılsın bulunduğu mekâna dekoratif ve estetik bir görüntü kazandırırlar. Armatürlerin maliyeti kullanım amaçlarına, ölçülerine, renklerine, modellerine ve markalarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.