Ev Aydınlatma ve Dış Mekan Aydınlatma Arasındaki Farklar

Ev aydınlatma ve dış mekân aydınlatma arasındaki farklar… Aydınlatma yaşam alanlarımızda daha rahat hareket etmek, ihtiyacımızı daha pratik bir şekilde gidermek için alanlarımızı net görüp algılamamıza yaralan ışık sistemleridir.

Ev Aydınlatma ve Dış Mekan Aydınlatma Arasındaki Farklar
209

Aydınlatma iç ve dış mekanlarda kullanım amacına göre uygulanmaktadır. Örneğin şerit LED aydınlatma ürünleri daha çok ev, mağaza, ofis gibi aydınlatmalarda ve birçok endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılmaktadır. Ev aydınlatma ve dış mekan aydınlatma arasındaki farklar… Aydınlatma sistemlerinde en çok kullanılan ürünlerden olan LED şeritlerin birbirinden farklı uzunlukları, renkleri ve parlaklıkları bulunmaktadır. Kullanım yerlerine göre ev veya dış mekanlarda kullanılır ve sınıflara ayrılır. LED ışıklar suya ve toza karşı dayanıklıdır. IP20 koruma sınıfına sahip olan LED ışıklar daha çok iç mekanlarda kullanılır.

Bu LED ışıklar dış mekanlara uygun değildir çünkü suya ve her türlü hava şartlarına karşı dayanıksızdır bu nedenle iç mekanlarda yani evlerde ve ofislerde, mağazalarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda kabin üstü, tavan arası, kitaplık, raf, dolap altı gibi yerlerde de dekoratif amaçlı olarak tercih edilmektedir. İç mekanlar kullanılan aydınlatmaların IP derecesi düşüktür ancak dış mekanlarda kullanılan aydınlatma ürünlerin IP derecesi yüksektir.

 

ev aydınlatma aksdesuarları

 

Dış mekân şerit LED’ler IP65 ve üstü koruma derecesine sahip çeşitlerdir. Dış mekanlarda kullanılan aydınlatmaların devre elemanlarını toz ve sıvılara karşı korumak için silikon kaplama kullanılmıştır. Bu tip LED ışıklar nemli bir bezle rahatlıkla silinebilir. Dış mekân LED ışıkların yüzeyi şeffaf silikonla kaplı olduğu için ışığı daha iyi yayar. Aynı zamanda kalın ve esnekliği azdır. Daha çok teras, yürüyüş yolları, güverte, korkuluk ve çardak gibi yerlerde kullanılmaktadır. Dış mekân şerit LED ışıklar, iç mekan LED aydınlatmalara göre biraz daha maliyetlidir.

Ev aydınlatma ve dış mekan aydınlatma arasındaki farklar… Ev aydınlatma iç dekorasyona bağlı olarak ön plana yansıyan ışığın kırılmasıyla etrafa yayılan aydınlatma ürünlerinin estetik değerini ortaya çıkaran uygulamalardır. Ev aydınlatma yaşam alanlarında renk ve aydınlık katar. Tavan aplikler, armatürler, fenerler, ışıldaklar, lambalar, avizeler gibi ürünler ev dekorasyonda ve aydınlatma işlerinde en çok tercih edilen aydınlatma ürünleridir. Bu ürünler mobilyaların, nesneleri vurgulamaya ve karanlık köşeleri aydınlatmaya yarar. Her odaya göre bir aydınlatma tasarımı bulunmaktadır. Ev aydınlatmasında aydınlatma ürününün profili yani şekli önemlidir ve dekor olarak kullanılan ürünlerdir. Enerjisi yani watt değeri düşük olan ürünlerdir.

 

dış mekan aydınlatma armatürleri

 

Evlerde kullanılan aydınlatmalarda daha çok akkor telli veya kompakt floresan ampuller kullanılmaktadır. Dış mekanlarda ise daha çok endüstriyel alanlarda kullanılan ışık kaynakları kullanılmaktadır. Düşük basınçlı LPS ve yüksek basınçlı soydum HPS metal halide ve ışık yayan diyodlar kullanılmaktadır. Birçok şehrin aydınlatmasında daha çok HPS’den yararlanılır. Turuncu ışık yayar bu ışıkların rengi LPS’ye oranla gün ışığına daha yakındır. Beyaz ışığın kullanılması gereken alanlarda ise metal halide ve LED’ler kullanılmaktadır. Dış aydınlatmada daha çok 3000 Kelvin daha fazla ısıda ışığın kullanılması öneriliyor. Bunun yanı sıra dış mekanlarda sıcak ışık kaynaklarının kullanılmaktadır yani LPS, HPS ve düşük renk sıcaklığına sahip LED ışıkları uygundur.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.